Hakkımızda

Hikayemiz

 

Günümüzde bir çok sorun ile karşı karşıyayız ve çoğunun çözümü bizim elimizde. Oreka olarak bu sorunlardan en önemlilerinden biri olan gıda israfını hedefliyoruz. Dünya genelinde üretilen gıda maddelerinin üçte biri tüketilmiyor. Dünyada 815 milyon aç insanın olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bir yıl boyunca 2 milyar insanı doyurabilecek yemeğin israf edilmesi bizce kabul edilebilir değil.

Gıda israfı yalnızca açlığın yok edilmesi için kaçırılan bir fırsat değil; aynı zamanda, o ürünün üretimi ve taşınması dahil, değer zincirinin tüm aşamalarında suyu, enerjiyi, insan emeğini de ziyan etmek demektir. Tarımsal alanlarımızın hızla azaldığı, iklim değişikliğinin hızla arttığı, doğal kaynakları kısıtlı ülkemizde gıda israfı konusunun önemi her geçen gün artıyor. Önemli değişiklerin tam vakti olduğu bu zamanda da Oreka devreye giriyor.

Image by Esther Wechsler
Image by Shane Rounce

Oreka’nın misyonu gıda israfını sonlandırmak. Oreka olarak herkesin küçük bir adımla büyük bir hareketin parçası olabileceğine ve beraber gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakabileceğimize inanıyoruz. Biliyoruz, alışkanlıkların değişmesi zor, ama biz tam olarak bunun için buradayız ve başarabileceğimize inanıyoruz.

“Tamam da ne yapıyorsunuz?” diye soracak olursanız, biz, restoranların, pastanelerin, kafelerin ve marketlerin fazla ürünlerini yarı fiyatına veya daha ucuza tüketiciye ulaştırdığı bir pazar yeriyiz. Bu sayede işletmeler ek gelir üretip daha geniş bir müşteri kitlesine, tüketiciler ise uygun fiyata taze ve lezzetli ürünlere ulaşır. Gıda israfı azaltılarak çevresel kazanım sağlanır. Oreka modeline dahil tüm taraflar kazanır.

Gelin el ele verip dünyamızdaki en önemli sorunlardan bir tanesini eksiltelim