• Oreka

17 Adımda Daha İyi Dünya

Güncelleme tarihi: 26 May 2021

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Nelerdir?


Birleşmiş Milletler, yarını bugünden daha iyi bir hale getirebilmek ve bugünü de iyileştirebilmek için Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı evrensel bir eylem çağrısı olarak kullanıyor. Konuları farklı gibi görünse de Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları 17 farklı ama ortak çözümlenebilecek alanlarda kendini gösteriyor. Devletlerden bireylere herkesin kendine pay çıkarıp daha iyi bir gelecek için adım atabileceği 17 farklı Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ise şöyle:


Amaç 1: Yoksulluğa Son

Amaç 2: Açlığa Son

Amaç 3: Sağlık ve Kaliteli Yaşam

Amaç 4: Nitelikli Eğitim

Amaç 5: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Amaç 6: Temiz Su ve Sanitasyon

Amaç 7: Erişilebilir ve Temiz Enerji

Amaç 8: İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme

Amaç 9: Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı

Amaç 10: Eşitsizliklerin Azaltılması

Amaç 11: Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar

Amaç 12: Sorumlu Üretim ve Tüketim

Amaç 13: İklim Eylemi

Amaç 14: Sudaki Yaşam

Amaç 15: Karasal Yaşam

Amaç 16: Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar

Amaç 17: Amaçlar için Ortaklıklar


Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Nasıl Çalışır?


Gelecek nesiller için yaşamı sürdürülebilir bir şekilde inşa etmeyi amaçlayan bu 17 hedefin her birinin kendi içinde öncelikleri bulunmaktadır. Amaçlar birbiri ile bağlantılıdır ve bir amaç için yapılan her katkı diğer amaçları da olumlu yönde etkiler. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nda başarının sağlanması amaçların ortak şekilde çözümlenmesi ile sonuçlanır. 12. amaç olan Sorumlu Üretim ve Tüketim amacı hem ekonomik kalkınmaları hem de gezegenimizin sağlığını hedefleyen bir amaçtır. Geniş kapsamlarda incelenebilecek bu amaç için herkesin üzerine düşeni yapabileceği seçenekler çok fazla sayıda mevcuttur.


Sorumlu Üretim ve Tüketim Ne Demektir?

Dünya nüfusunun 2050 yılına kadar 9,6 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Böylesine kalabalık bir gelecek için şu an gezegenimizin kaynakları yetersiz. 2050’nin ihtiyaçlarını karşılayabilmemiz için 3 kat daha büyük bir dünyaya ihtiyacımız olacak.


Artan nüfus ve azalan kaynaklar bizi bir tek çözüme çıkarıyor: Sorumlu üretim ve tüketim. Sorumlu üretim; kaynakların en optimum şekilde kullanarak üretim yapılması anlamına gelirken sorumlu tüketim; doğaya en az hasarı verecek ve geri dönüşümü olacak şekilde tüketim alışkanlıklarımızı güncellemek anlamına geliyor.


FAO 2011 tarihli bir raporuna göre her yıl üretilen gıdanın üçte biri, 1,3 milyar ton gıda, yani 1 trilyon ABD doları, çöpe atılıyor. Hatta bu verilerin gerçek değerlerin altında olduğuna ve gıda israfı boyutlarının daha da ciddi olduğu düşünülüyor. Çöpe atılan gıdaların doğaya kara yolları trafiği kadar zarar verdiği göz önüne alınırsa hem gıdaya erişim hem de iklim değişikliği etkisinin azaltılması için sürdürülebilir gıdayı destekleyen bir şekilde kendi beslenme biçimimizi oluşturmak birey olarak sunabileceğimiz en kolay ve işlevsel katkı. Tüketici olarak sorumlu tüketimde yapabileceklerimizin sınırı neredeyse yok. Atıkları azaltmak ve sürdürülebilir ürünlere yönelmek sorumlu tüketici davranışlarndanıdır. Sorumlu üretim ve tüketim amacının alt hedeflerinden biri de kişisel bazda gıda atığının yarıya indirilmesi ve gıda kayıplarının azaltılmasıdır.
Oreka ve Sürdürülebilirlik:

Gıdalar sofralarımıza gelene kadar farklı süreçlerden geçer. Bu katmanlı yolculuğun her alanında alınabilecek önlemler bu yolculuğu daha iyi, daha az masraflı, daha çevreye duyarlı bir hale getirebilir. Bu nedenle gıda israfı önlenebilirdir.

Gıda israfı üretimde, paketlemede ve diğer süreçlerde yarattığı geri dönülemez ekonomik kaybın yanında çevreye de zarar verir.1,3 gigaton gıda atığı 3,3 gigaton karbon salınımına neden olur yani yapılan çok basit bir hesaplama ile her 1kg atık gıda 2,5kg karbon salınımı demektir. Dünya genelinde 1 yılda ortaya çıkan bu zarar eğer bir ülkenin zararı olsaydı, dünyada en çok karbon salınımı yapan 3 ülke arasında olurdu.

Hayat tarzımızda gıdadan başlayarak gideceğimiz değişikliklerle gıda israfını önlemede aktif rol alabiliriz. 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan 12. Amaç olan Sorumlu Üretim ve Tüketim amacına bu değişikliklerle katkı sağlamak oldukça basit.


Oreka olarak sürdürülebilirliği hayatımızın her alanında yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Oreka’yı kullanarak aldığın her yemekte sürdürülebilir gıda tüketimini destekleyerek hem cebine hem de doğaya katkıda bulunmuş oluyorsun. Daha düşük karbon emisyonu, daha az enerji ve su kullanımı ve daha yeşil ve yaşanabilir bir dünya için Oreka kullanarak gıda israfını engelleme hareketine katılabilirsin.


Önümüzdeki 10 yıl içinde gerçekleştirilmesi planlanan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için biz her geçen gün ağımızdaki restoranlara yenilerini dahil etmeye ve sistemimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Gıdada sürdürülebilirliğin bize kazandıracağı güzel geleceğe inanıyor ve yarının bugünden iyi olması için seni de Oreka’yı kullanarak restoranlardan yarı fiyatına alacağın lezzetli yemeklerle gıda sürdürülebilirliğini desteklemeye davet ediyoruz!24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör