• Oreka

Atık Gıda Nereden Gelir, Nereye Gider?

Güncelleme tarihi: 5 Haz 2021

Gıdanın soframıza geliş süreci fikir aşamasından tüketime kadar çeşitli aşamalardan geçer. Gelişen teknoloji ile birlikte yiyecekler artık sadece yan mahalleden, komşu ilden değil çok uzaklardan geliyor. Yiyeceklerin yolculuğu kıtalararası bile olabiliyor. Bu uzun yolculuk gıdanın çeşidinden bağımsız olarak hem maliyetli hem de doğaya zararlıdır.


Gıda Nasıl İsraf Edilir?


Gıda israfı önüne geçilebilir olması nedeniyle geri dönüşümü destekleyen ve güçlendiren bir planla doğaya etkisi az olacak şekilde azaltılabilir. Gıda israfının başlıca nedenleri: sistemsel hatalar, değişen tüketici tercihleri, sorumsuz tüketim, yetersiz tedarik zinciri altyapısı, zayıf işbirlikleri ve güçsüz yönetilen süreçlerdir.Tüketilmeyen Gıdaların Yolculuğu

Tamamen kontrolümüzde ve önlenmesi en mümkün olan tüketim aşamasındaki gıda atıkları toplamın %22’sini oluşturur. Bu israfın önüne geçmek için önce hangi gıdaların ne kadar israf edildiğini anlamamız gerekir.


Yılda toplam 1.5 milyar ton yiyecek israf edilirken bu miktarın 340 milyon tonu tüketim aşamasında israf edilir. Bu dağılım ise şöyle: 644 milyon ton meyve ve sebze, 347 milyon ton tahıl, 275 milyon ton kök yiyecek, 143 milyon ton süt ürünü, 74 milyon ton et, 50 milyon ton baklagil, 22 milyon ton balık.


Evdeki Hangi Gıdalar Artan Gıda Olur?


İlginç ama bütün gıdalar israf olur! Et, sebze, tuz, süt ürünleri, ekmek, meyve suyu.. Listenin başında ise aldıktan 1 gün sonra bile “Bozuldu mu?” şüphesine düştüğümüz meyve ve sebzeler gelir. Meyve ve sebzelerin her sene %46’sının evlerde “şekli bozuk” olması nedeniyle tüketilmez. Halbuki pazardan/marketten aldığımız sebze ve meyveleri biraz daha ham halindeyken satın almak bu durumda uygulanabilecek en basit çözümlerden biri.


İsraf olmasını sıklıkla gördüğümüz bir diğer gıda ürünü ise ekmek. Avrupa’da üretilen ekmeklerin neredeyse %20’si israf ediliyor. Patates, havuç, yoğurt, süt ise meyve ve ekmekten sonra ev tüketiminde en çok israf edilen diğer gıdalar. Evde ve ev dışında bilinçli davranarak fark yaratmak oldukça basit.Evde ve Ev Dışında Bilinçli Tüketici OlmakTüketici seviyesinde yapılan yanlışları iki gruba ayırabiliriz: evde yapılanlar ve ev dışında yapılanlar. İlk grupta gıda israfını minimuma indirebilmek için mutfağın mucizesini keşfetmemiz gerekir. Yanlış porsiyonlama, gıda israfı hakkında yeterince bilgi sahibi olmama, kalan yiyeceklerin nasıl değerlendirileceğini bilememe, ihtiyacımızdan fazla market alışverişi yapma mutfaktaki yanlışlarımızdan yalnızca bazıları.


Kolay planlarla ev içi gıda israf sürecini başarılı yönetmek mümkün. Ekmeği kuru ve güneşten uzak bir ortamda saklanması gerektiğini, bozulmaya doğru giden muzlardan muzlu tatlılar yapabileceğini, liste üzerinden alışveriş yapmayı, son tüketim tarihi ve tavsiye edilen tüketim tarihi arasındaki farkı bilerek gıdaları doğru zamanda tüketmeyi bilmek bilinçli bir tüketici olmanın yanı sıra gıdaya saygının da temellerinden bazıları.


Tüketim seviyesindeki diğer bir problem de ev dışı tüketim noktalarında, yani restoranlar, pastaneler, kafeler, ve marketlerde oluşur. Günde 5 kişiden 500 kişiye kadar hizmet veren bu işletmelerde gıda yönetimi süreci ciddiyetle sürdürülmelidir. İhtiyaç fazlası servis oluşturma, yanlış boyutta oluşturulan porsiyonlar, yetersiz menü ve servis bilgisi, fazla stok ve yetersiz depolama alanları restoranlarda gıda israfı olmasının başlıca sebeplerindendir.


Oreka ve Gıda İsrafı Dönüşüm ZinciriTüketiciler olarak “Gıda israfı yoktur, doğru değerlendirilmemiş gıda vardır.” düşüncesini belirleyip buna göre gıda tüketimi ve satın alma alışkanlıklarımızı yeniden şekillendirmeliyiz. Biz, Oreka olarak, perakende seviyesinde gıda israfını önlemeyi hedefliyoruz. Sen de Oreka uygulamasını indir ve lezzetli yemekleri yarı fiyatına veya daha ucuza alarak çabanın bir parçası ol.


23 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör