• Oreka

Tercih Edilen Tüketim Tarihi vs Son Tüketim Tarihi

Güncelleme tarihi: 26 May 2021

Tercih edilen tüketim tarihi ve son tüketim tarihi aynı şey midir?


Market alışverişleri esnasında kafamızı karıştıran bu iki tarihe neredeyse her üründe rastlamak mümkün. Bu iki tarih arasındaki farkı bilmiyorsan hatta bu farklılığa hiç dikkat etmediysen yalnız değilsin. Tüketicilerin yaklaşık %72’si tercih edilen tüketim tarihi ve son tüketim tarihi arasındaki farkı bilmiyor.


Tavsiye edilen tüketim tarihi nedir?


Tavsiye edilen tüketim tarihi bir ürünün etiketinde belirtilen saklama koşullarına uygun saklandığında o ürünün kendine has bütün özelliklerini koruduğunu göstereceği tarihtir. Paketin üzerindeki tavsiye edilen tüketim tarihi geçtikten sonra ürünün kendine has özellikler, kalitesi de düşmeye başlar ve ürün bozulma sürecine girer. Konserve, kuru bakliyat, şeker, çay gibi ürünlerde tavsiye edilen tüketim tarihine rastlamak mümkündür. Bu ürünlerin bozulma tarihi net olmadığı için genellikle ay/yıl şeklinde bulunan tavsiye edilen tüketim tarihi geçse dahi (eğer ürünün özelliklerini hala koruduğu gözlemlenebiliyorsa) ürün bir süre daha tüketilmeye devam edilebilir. Bu aşamada ürünün saklama koşullarına uygun saklanıp saklanmadığı, ürünü açınca herhangi bir tat, koku ve doku farkı olmaması gibi durumların kontrol edilmesi gerekir.


Son tüketim tarihi nedir?


Son tüketim tarihi, bir ürünün sağlıklı bir şekilde son kez tüketilebileceğini açıklayan tarihtir. Mikrobik açıdan risk ve barındırabilecek, belirli bir süre sonra insan sağlığına zarar verebilecek ürünlerde son tüketim tarihi bulunur. Son tüketim tarihine market raflarında süt, tereyağ, yoğurt, yumurta gibi hayvansal bazlı gıdalarda rastlamak mümkündür. Son tüketim tarihi geçen ürünlerin yavaş yavaş tat, koku, doku gibi özelliklerinde genellikle gözle görülür değişimler olmaya başlar. Bahsedilen fiziksel değişimler olmasa dahi ürünler kimyasal değişim sürecine girmiş olabilirler bu nedenle son tüketim tarihi geçen ürünler tüketilmemelidir.


Tercih edilen tüketim tarihi ve son tüketim tarihi farkları nelerdir?


Market alışverişlerinde bilinçli olmak hem sağlığımız için hem de ekonomik açıdan doğru harcamalar yapmak için oldukça önemlidir. Alınan her ürünün son tüketim tarihi ya da tercih edilen tüketim tarihi kontrol edilmelidir. Bozulmaya açık, paketi veya ambalajı bozulmuş gibi duran ürünler almaktan kaçınmalı ve ürünü tüketeceğimiz tarihe göre uygun miktarda almalıyız. Son tüketim tarihi ve tercih edilen tüketim tarihi arasındaki fark ise burada başlar: son tüketim tarihi geçmiş besinleri mikroyapısal bozunmaları sağlığımız için tehlike oluşturabileceği için tüketmememiz gerekirken tercih edilen tüketim tarihi geçen ürünleri gerekli kontrolleri yaptıktan sonra bir süre daha kullanmaya devam edebiliriz. Bilinçli alışverişler yaparak sürdürülebilir mutfaklar oluşturmak ve gıda israfını önlemek bizim elimizde.


Tercih edilen tüketim tarihi ve son tüketim tarihini karıştırırsak ne olur?


Tercih edilen tüketim tarihi ve son tüketim tarihi her ne kadar benzer amaçlar barındırsa da satın aldığımız gıda ürününün üzerindeki tarihi doğru okumamız oldukça önemli. Tavsiye edilen tüketim tarihini son tüketim tarihi gibi değerlendirip ürünleri tüketmemiz bu aşamada oldukça önemlidir. Tavsiye edilen tüketim tarihi geçmiş gıdaları kesinlikle tüketmememiz gerekir. Bu besinler girdikleri kimyasal bozunma süreci ile birlikte sağlığı tehdit eden mikroyapısal bozulmalar ortaya çıkarırken insan sağlığını da tehlikeye atabilir. Sütün kokusu normal gelse de, tereyağının dokusu normalmiş gibi gözükse de yapısı bozulmuş olabileceği için tüketmekten kaçınmalıyız.


18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör