• Oreka

Vejetaryenlik 101 ve Daha Az Et Tüketilen Bir Gelecek

Vejetaryen Diyet Nedir?


Vejetaryenlik, bitkisel kaynaklı besinlerin ağırlıklı olarak tüketilmesini içeren bir beslenme tarzıdır. Farklı nedenlerden dolayı vejetaryen beslenme tercih edilebilir. Vejetaryen diyet, besin türlerindeki sınırlamalara göre farklılık gösterir. Bunlar;

  1. Vegan diyet: Hiçbir hayvansal kaynaklı besin tüketilmez. Diyet tahıllar, sebze ve meyve ile kuru baklagillerden oluşur. Tüm dünyada vegan diyeti uygulayanların sayıları oldukça az olmasına rağmen hızla artmaktadır. Veganların alt grupları da bulunmaktadır.

  2. Lakto vejetaryen diyet: Bitkisel besinlerle birlikte hayvansal kaynaklı besinlerden süt ve süt ürünleri tüketilir.

  3. Ova vejetaryen diyet: Diyette bitkisel besinlerle birlikte yumurta da yer alır. Bunun yanında et ve süt tüketilmez.

  4. Lakto-ova vejetaryen diyet: Süt ve yumurta tüketilir. Günümüzde en sık uygulanan vejetaryen beslenme şeklidir.

  5. Polo vejetaryen diyet: Bu diyette kırmızı et tüketilmez. Bitkisel besinler yanında hayvansal olarak yalnızca tavuk, hindi gibi kümes hayvanlarını tüketilir.

  6. Pesko vejetaryen diyet: Bu diyette de kırmızı et tüketilmez. Bitkisel besinler yanında hayvansal olarak yalnızca balık çeşitleri, midye su ürünlerini tüketilir.

  7. Semi-vejetaryen diyet: Bu diyette de kırmızı et tüketilmez. Sınırlı miktarda tavuk ve balık tüketilir. Semi-vejetaryenler yumurta, süt ve türevlerini istedikleri kadar tüketirler.

Hayvansal gıda tüketiminden kaçınmak “sağlıksız” ya da “kötü” beslenme anlamına gelmez. Doğru gıdaların yenmesi ile vücudun ihtiyacı olan bütün bileşenler alınır. Vejetaryen bireyler, diyetlerinde ağırlıklı olarak saflaştırılmamış tahıl ürünleri veya posa kaynağı olan besinleri tükettiklerinden karbonhidratlı besinler içinden tam tahıl ürünleri, saflaştırılmamış tahıllar, sebze ve meyveler tercih edilmelidir.


Vejetaryenlik, toplumlarda genel olarak et tüketiminden kaçınmak anlamına geldiği için bu konuyu detaylıca incelemek vejetaryenliğin doğa ve gelecek ile olan bağını çözmede kilit rol oynar.
Daha Az Et Tüketimi ve Gelecek:

Son yıllarda yapılan araştırmalarla birlikte kişi başı et tüketiminin 40 yıl öncesine göre 2-3 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Geçtiğimiz son 10 yılda daha az et tüketimi ve bitki bazlı beslenme daha talep edilir hale gelirken artan nüfus ve diğer etkenler nedeni ile et üretimi ve hayvancılık da artıyor. Daha iyi bir gelecek için et tüketimini azaltmamız ve alternatiflerine yönelmemiz gerekiyor.

Hayvancılıkta üretim yapılması için açılan alanların doğa üzerindeki etkisi son 50 yılda yaklaşık yarısı kaybolan doğal yaşam hakkında bilgi veriyor. Hayvancılık ve et üretimi esnasında karbon salınımının fazla olması, doğal tarım alanlarının hayvancılık yapmak için yok olması, küresel ısınmada hayvancılığın rolü dünya genelinde et tüketimini azaltmamız için birincil sebepler arasında yer alıyor.


Birey Olarak Ne Yapabilirim?

Et tüketimini bir süre boyunca gözlemlemek, kaynağını bilinen eti almak, haftanın bir günü/her ayın bir haftası et tüketmemek gibi bir süre tüketimden uzak kalmak, parça etler yerine bütün etleri tercih etmek ya da et tüketimini tamamen kesmek birey olarak daha az et tüketimine ve sürdürülebilir bir geleceğe yapabileceğimiz katkılardan bazıları.


Genelde pratik olan et yemeklerinin yapılması yoğun geçen günlerin ardından kullanıcı olsa da Oreka ile hem lezzetli hem de vejetaryen ve vegan ürünlerle sofra kurmak mümkün. Ağımızda bulunan restoranlarda onlarca çeşit vejetaryen ve vegan seçeneği yarı fiyatına veya daha ucuza alarak hem doğaya hem de cebine katkı sağlayabilirsin. Denemeden geçmemen gerektiğini düşündüğümüz, İstanbul’un farklı yerlerinde bulunan Oreka restoranlarını senin için sıraladık. Detaylı bilgiye ve restoranların ürünlerine uygulamamızdan ulaşabilirsin!


Vejetaryen - Vegan Oreka Restoranları:


Nadide Abla Ev Yemekleri

Kekik Ege Mutfağı

Manca Ev Yemekleri

Avokado Bar

Plus Kitchen

Kase No: 16

Pokemate

Abaka Butik Restoran

KafeNasanat

Ada Meze & Ev Yemekleri

No: 19 Dining

Ova Hatay Mutfağı

VOI, Vacilando

Turp Vejetaryen


18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör