Sıkça Sorulan Sorular

Genel

Oreka nedir ve nasıl çalışır?


Oreka, restoranların, pastanelerin, kafelerin ve marketlerin zayi ürünlerini liste fiyatlarının %50 veya daha fazla indirim ile tüketicilere ulaştırdığı bir pazar yeridir. Oreka ile gıda perakendecileri ek gelir üretip daha geniş bir müşteri kitlesine, tüketiciler ise uygun fiyata taze ve lezzetli ürünlere ulaşırlar. Gıda israfı azaltılarak çevresel kazanım sağlanır. Oreka modeline dahil tüm taraflar kazanır.
Oreka hizmetlerinin ücreti ne kadardır?


Oreka ağına katılmak hem işyerleri hem tüketiciler için tamamen ücretsizdir. Tüketici olarak, sadece satın aldığın indirimli yemeklerin fiyatını ödersin. Oreka, ürün satış fiyatı üzerinden küçük bir komisyon alır.
Oreka kullanmamın doğaya nasıl bir faydası vardır?


Dünya genelinde üretilen gıda maddelerinin yaklaşık üçte biri yani 1,3 milyar ton gıda çöpe atılıyor. Dünyada 815 milyon aç insanın olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bir yıl boyunca 2 milyar insanı doyurabilecek yemeğin israf edilmesi bizce kabul edilebilir değil.

İsraf edilen gıda atıkları küresel sera gazı emisyonlarının %8’ini oluşturur ve gıda israfının küresel ısınmaya katkısı neredeyse karayolu ulaşımının katkısı ile aynıdır.

Oreka’nın misyonu lezzetli yemeklerin atığa dönüşmemesini sağlamak ve böylece sıfır atık hedefinde önemli bir adım atmaktır. Oreka olarak herkesin küçük bir adımla büyük bir hareketin parçası olabileceğine ve gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakabileceğimize inanıyoruz. Sen de hizmetlerimizi kullanarak aramıza katıl ve değişimin bir parçası ol!
İşyeri sahibiyim, Oreka ağına nasıl dahil olabilirim?


İşyerleri için Oreka ağına katılmak da Oreka’yı kullanmak da çok kolay. 1 dakika süren başvuru formumuzu doldurun, sizinle iletişime geçelim.
Oreka ağına katılması gereken bir işyeri biliyorum, ne yapabilirim?


Süper! Bize e-posta atıp bilgilendirebilir veya işyerinde çalışan birinden başvuru formumuzu doldurmasını isteyebilirsin. Ağımızı genişletmemize yardımcı olduğun için teşekkürler!

Uygulama

Bana yakın fırsatları nasıl görebilirim?


Eğer uygulamamızı indirdiysen uygun fiyata leziz yemek yemen çok kolay. Yakındaki fırsatları iki şekilde görebilirsin. Uygulamanın ana sayfası, senin konumuna olan mesafelerine göre yakından uzağa doğru üye işyerlerini sıralar. Üye işyeri isminin hemen altında sana olan uzaklığını bulabilirsin. Alternatif olarak keşfet ekranını kullanabilirsin. Keşfet ekranı senin ve yakınındaki işyerlerini harita üzerinde gösterir.
Yeni fırsatlardan nasıl haberdar olabilirim?


İşyeri türüne göre ürünlerin sunulduğu saatler değişkenlik gösterir. Gün içerisinde belirli aralıklarla uygulamaya girip bakarak fırsatları yakalayabilirsin.

En sevdiğin yerler ürün koyduğu anda haberdar olmak istiyorsan sevdiğin işyerinin sayfasından ¨Takip Et¨ tuşuna basabilirsin. Takip ettiğin işyerleri ürün koyduğu anda telefonuna bildirim gelir.
Hangi ödeme yöntemlerini destekliyorsunuz?


Neredeyse tüm kredi ve banka kartları ile uygulama üzerinden ödeme yapabilirsiniz.
Nasıl sipariş verebilirim?


Uygulamayı indirdikten sonra seçtiğin işyerinden istediğin ürünü uygulama üzerinden kredi veya banka kartın ile ödeme yaparak alabilirsin. Satın aldığın ürün senin için ayrılır. Belirtilen teslim saati aralığında ürününü uygulamada belirtilen işyeri adresinden, uygulama siparişlerim sayfasındaki sipariş bilgilerini göstererek teslim alabilirsin.
Bildiri ayarlarını nasıl değiştirebilirim?


Uygulamada profil sayfandan ayarlara girerek bildiri ayarlarını değiştirebilir veya bildirileri kapatabilirsin.

Teslim alma

Verdiğim siparişi nasıl teslim alırım?


Çok kolay! Belirtilen zamanda işyerinde bir çalışana uygulamanın siparişlerim sayfasındaki sipariş numaranı göster.
Başkaları siparişimi benim adıma teslim alabilir mi?


Aynı siparişin birden fazla defa teslim alınmasını engellemek adına sistemimizi işyerinin uygulama içerisinde siparişi görmesi gerekecek şekilde tasarladık. Eğer başkası senin siparişini alacaksa senin hesabına kendi telefonundan girmesi gerekir.
Oreka ürünlerim bana gelebilir mi yoksa gidip almam mı lazım?


Tüm Oreka ürünleri, belirtilen zaman aralığında, işyeri adreslerinden teslim alınmalıdır. Oreka adrese teslimat hizmeti henüz vermemektedir.
Teslim aldığım yemeğimi işyerinde yiyebilir miyim?


Tüm Oreka siparişleri işyeri adresinden teslim alınan paket servis hizmetidir. Lezzetli yemekleri bu kadar uygun fiyata sunabilmemizin temel sebebi işyerleri üzerindeki yükü minimize etmemizdir. Fakat bazı durumlarda işyeri kendi işletmesinde tüketime izin verebilir. Her zaman yemeğinizi teslim alırken işyeri personeline sorabilirsiniz.
Yemeğimi teslim alacağım işyerinin adresini nereden bulabilirim?


Her işyerinin açık adresini işyeri sayfasında bulabilirsin. Eğer adrese tıklarsan tam konumu harita üzerinden de görebilirsin.

Sipariş ile ilgili sorunlar

Teslim aldığım yemeğimi beğenmezsem ne yapabilirim?


Tüm işyeri ortaklarımız kaliteli ve leziz yemekler sundukları için bu durumun oldukça nadir yaşanacağına tüm kalbimizle inanıyoruz. Eğer yine de yemeğinle ilgili bir sorun yaşarsan lütfen yemeğini teslim aldığın anda işyeri ile iletişime geç. Eğer sorunun çözülmez ise yemeğini teslim aldığındaki fotoğrafları ile uygulamamızdaki siparişlerim bölümünden sipariş şikayetinde bulun veya bize e-posta at. Biz işyeri ile temasa geçip en uygun şekilde iadeni gerçekleştiririz.
Yemeğimi belirtilen zaman dilimi içerisinde teslim alamayacaksam ne yapabilirim?


İşyerlerinin çalışma saatleri veya gıdanın tüketilmesi gereken zaman dilimini geçen teslimatları gerçekleştiremiyoruz. Ne yazık ki bu durumlarda iade de yapamıyoruz. Eğer bu konu ile ilgili soruların varsa bize ulaşabilirsin.
Siparişimi iptal etmek istiyorum, ne yapabilirim?


Siparişinizi verdikten sonra üye işyeri ürününü senin için ayırır. Bu hem işyerinin satışını hem de ürünün senin olmasını garanti altına alır. Sipariş vermeden önce ürünü istediğinden ve belirtilen saat aralığında işyeri adresinden teslim alabileceğinden emin olmalısın!

Ne yazık ki bu durumlarda iade de yapamıyoruz. Eğer bu konu ile ilgili soruların varsa bize ulaşabilirsin.
Satın aldığım yemeği belirtilen zaman dilimi içerisinde teslim almaya gittiğimde işyeri kapalıysa veya yemeğim yoksa ne yapabilirim?


Böyle bir durumda sipariş ve işyeri bilgileri ile lütfen bize ulaş.